БОРЕЛ ЗАГРИЖЕН ЗА БАЛКАНОТ: „Конфликтот во Украина може да се пренесе и на Западен Балкан“

ЕУ е загрижена за Западен Балкан.

По неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, шефот на ЕУ рече дека евентуалното влијание на украинската криза врз Западен Балкан мора да се следи со посебно внимание.

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Јосеп Борељ, изрази загриженост дека руската интервенција нема да запре само во Украина и дека Русија може многу лесно да го прошири своето влијание и да дејствува во Модавија и Грузија и на Западен Балкан.

По неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, Борељ изјави дека евентуалното влијание на украинската криза врз Западен Балкан мора да се следи со посебно внимание.

– Мораме многу да внимаваме што се случува таму. Мора да бидеме многу внимателни за влијанието на украинската криза врз Западен Балкан и да следиме што се случува, внимателно да следиме какви се ставовите, како ја усогласуваат политиката на земјите од Западен Балкан кои се кандидати за членство во ЕУ со нашата надворешна политика – – истакна Борељ по средбата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа