Орбан нема да испраќа оружје во Украина: Нема Унгарија да ја вовлекувам во воени дејствија

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан изјави дека таа земја нема да и испорачува оружје на Украина. „Позицијата на Унгарија не се менува, бидејќи на унгарските вооружени сили им треба целото оружје што го имаат за да можат да ги заштитат границите на нивната земја. Затоа, за разлика од Италија и Германија, ние нема да испраќаме оружје во Украина“, рече Орбан за М1.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа