Во Украина за 4 дена починаа 16 деца – Љашко

Ова го соопшти министерот за здравство Виктор Љашко на 27 февруари на ТВ каналот Рада

Министерот рече дека 16 деца загинале за четири дена од почетокот на целосната инвазија на Украина.

„ Четврти ден… Со деноноќно оперирање на повредени, спасуваме животи. Оперираме и деца. За жал, 16 деца не можеа да се спасат“, рече Љашко.

Тој исто така нагласи дека армијата која пука во лекари, деца, училишта и градинки е вистински терористи.

„ И уште еднаш констатирам: ова не е војска – ова се терористи“, рече министерот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа