ШОКАНТНО – ШОКАНТЕН ОСВРТ НА ВУЧИЌ: Според ултиматумот на ЕУ, тој одлучи да ја поддржи Русија…

Членовите на српската Влада на вчерашната седница на која присуствуваше и српскиот претседател Александар Вучиќ одлучија да не го прифатат предлогот на Европската унија Србија да ја осуди загрозувањето на територијалниот интегритет на Украина, односно да апелира да се почитува меѓународното право.
Како што се дознава, Србија не го прифатила предлогот на ЕУ да ги осуди сите кои го загрозуваат територијалниот интегритет на Украина и нема да ја осуди руската инвазија на таа земја.

Токму ова е ставот што најмногу го усвои на вчерашната седница на Владата на Србија, на која присуствуваше и Вучиќ.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

Како што дознаваме, на средбата во Немањина не се зборувало за санкции против Русија. Министрите на СПС Бранко Ружиќ и Новица Тончев, кои беа воздржани за време на гласањето, не ја поддржаа одлуката на мнозинството да го отфрли предлогот на ЕУ, Србија да апелира да го почитува територијалниот интегритет на Украина.

Ваквиот став треба да го соопшти претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска, по уште една седница на Советот за национална безбедност и средбата со патријархот Порфирио, со кого ќе разговара и за ситуацијата во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа