Снемало гориво и храна: Руските војници запреле кај Конотоп

Во близина на Конотоп изгореа 40 единици руска опрема.
Снемало гориво и храна: Руските војници запреле кај Конотоп
Непријателските трупи по тешките борби и големите загуби застанаа во близина на Конотоп. Ова го соопшти прес-службата на копнените сили на вооружените сили на Украина.

Окупаторите имаат проблем со гориво и снабдување.

„Тинкери одат со канистри и се обидуваат да купат гориво. Војниците на окупаторските сили бараат храна од локалното население. Евидентирани се случаи на грабежи на трговски објекти од страна на руските окупатори“, се вели во соопштението.

Така, на периферијата на градот има околу 40 единици запалена руска опрема.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа