РЕЗУЛТАТИ ОД ВТОРИОТ ДЕН НА ВОЈНАТА! ЕВЕ КОЈ КОЛКУ ЗАГУБИ ИМА

Украинската војска втор ден по ред се спротивставува на руската агресија и ги брани градовите од непријателските трупи. На 25 февруари нашата војска го брани Киев, каде што се водат некои од најжестоките битки. Во текот на ноќта, остатоци од непријателски проектил погодија станбена висококатница во главниот град, а вечерта се слушнаа експлозии во градот.

Борбите се водат на различни области. Според вооружените сили, за еден и пол ден бројот на жртви од окупаторските сили на Руската Федерација надминува 2.800 луѓе и околу 600 единици опрема.

ZAXID.NET ги состави резултатите од вториот ден од војната и накратко зборува за нашите победи и загуби.

Каде што нападнаа

Ноќта на 25 февруари во Киев, фрагмент од ракета погоди станбена зграда на улица. Кошице, 7а. Според градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, четири лица се повредени, од кои едно е во критична состојба. Потоа, нашата војска неутрализираше камиони на Вооружените сили на Украина заробени од Русија, кои упаднаа во Киев.

Некои од најжестоките битки се водат во регионот на Киев, додека окупаторите се обидуваат да упаднат во главниот град. Кличко рече дека ситуацијата е заканувачка додека окупаторските сили се приближуваат до главниот град. Вечерта во градот се слушнале експлозии.

Руската армија од Градив гранатира и населени места во Киевската област. Поточно, сиропиталиште во Ворзел, Киевската област, каде во тоа време престојувале 50 деца. За среќа, тие не се повредени. Вечерта од „градот“ беше гранатиран градот Иванкив, таму се евидентирани пожари, а прес-службата на Министерството за внатрешни работи извести за жртви меѓу цивилите.

Руските окупатори од „град“ пукале кон Харков, едната граната се заглавила точно на сред пат. Непријателот го нападна регионот Суми, регионот Чернихив. Во вечерните часови, непријателот ја проби одбраната на Керсон, шефот на регионалната државна управа на Керсон пријави значителни загуби.

Важна изјава даде генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО го засили одбранбениот план и ќе и обезбеди на Украина системи за противвоздушна одбрана.

Нашата војска ги брани украинските градови и ги одбива окупаторите, но секој може да им помогне. Ги собравме наједноставните рецепти за „молотови коктели“, а известуваме и за непријателските етикети кои треба да се уништат веднаш штом ќе ги забележите на патиштата. Полицијата, исто така, бара од раководителите на станови да го затворат пристапот до покривите на високите згради, бидејќи покривите на куќите може да бидат обележани за окупаторите.

За ваша безбедност, предлагаме и прегледување на препораките на SBU за однесување при гранатирање за цивили.

Загуби на руските окупатори

Во регионот на Чернихив беа уништени 20 непријателски тенкови, како и уште 10-15 единици опрема што се пресели во Чернихив. Украинските трупи уништија и колона Руси кои се движеа кон центарот на Киев. Тие користеа ентузијастички украински возила, меѓу кои два Козак ББМ, три КРАЗИ и ГАЗ-66.

Украинската војска за еден и пол ден уби 2.800 Руси кои ја нападнаа нашата земја. Единиците на вооружените сили уништија околу 600 единици непријателска опрема: оклопни борбени возила од различен тип, тенкови, авиони и хеликоптери.

Според Вооружените сили на украинските вооружени сили, Русија нема претрпено толку голем број на жртви за време на ваквите непријателства за време на своето постоење во ниту еден од вооружените конфликти што ги започна.

Загуби на вооружените сили и цивили

На 25 февруари, Генералштабот на вооружените сили на Украина го објави маринецот од Тернопил, Виталиј Скакун, кој го жртвувал својот живот за да изврши борбена мисија. Војската со него разнесе мост во регионот Керсон за да запре колона руски тенкови.

За време на гранатирањето во регионот на Киев имаше жртви меѓу цивилното население. Градската државна управа на Киев објави четворица загинати и повеќе од 15 ранети. Вечерта од „градот“ беше гранатиран градот Иванкив, таму се евидентирани пожари, а прес-службата на Министерството за внатрешни работи извести за жртви меѓу цивилите.

Непријателот ја проби одбраната на Керсон, шефот на регионалната државна управа на Керсон пријави значителни загуби.

Детето загина во Охтирка, регионот Суми, кое беше рането од руските војници додека пукаше во градинка. Во регионот, окупаторите пукаа и врз цивилен автомобил, при што едно лице загина, а друго е однесено во болница.

Гранатирањето се одвива и во центарот на Харков. Шефот на регионалната државна администрација рече дека гранатирањето на Центарот за крв и училиштето резултирало со цивилни жртви.

https://zaxid.net/statti_tag50974/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа