За неколку денови од интервенцијата во Украина ќе биде уништена толку руска војска, како и за две чеченски војни, – Резников

Министерот за одбрана на Украина Олексеј Резников им се обрати на Украинците и Русите мајки

Релевантниот текст на апелот го објави на својата Фејсбук страница.

Според него, нашите бранители го менуваат односот кон Украина во светот секоја минута од нивната херојска борба, а тоа ја зголемува поддршката. Украинците сега се борат за иднината што одамна ја заслужија.
„Повеќе од 40 часа одбивање на руските окупатори докажаа дека ја имаме најмоќната армија во Европа и бестрашен народ. Јас и ти веќе го знаевме тоа. Сега сите го видоа и почнаа да го сфаќаат“, напиша тој.
Министерката за одбрана им се обрати и на мајките на руската војска. Тој нагласи дека претседателот на Русија стана убиец не само на Украинците, туку и на Русите. Во моментов министерот за одбрана има информации дека низ цела Русија се собираат млади луѓе и сакаат да испратат регрути во Украина без воени вештини. Сепак, тие не знаат што ги чека
„Скријте ги вашите сакани ако ви се драги. Не ги праќајте во сигурна смрт. Тие ќе бидат убиени покрај секој прозорец на една украинска куќа. Оди надвор. Барајте крај на војната“, напиша Резников.
Министерот додаде дека за неколкудневна интервенција во Украина ќе бидат убиени исто толку руски војници колку во двете чеченски војни. Тоа се илјадници.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа