Хрватски пратеник: Третата светска војна чука на врата

Хрватскиот пратеник Хрвоје Зекановиќ предупреди дека поради ситуацијата во Украина, Третата светска војна повеќе не е научна фантастика.
„Десетици илјади руски војници штотуку влегуваат во Украина, илјадници тенкови, ВБР, хеликоптери слетуваат на територијата на независната и суверена држава Украина“, рече тој во слободниот парламентарен говор.

Тој предупреди дека на украинскиот народ му се заканува полоша катаклизма од онаа што и се закануваше на Хрватска во 1991 година.

Зборувајќи за говорот на рускиот претседател Владимир Путин за Украина во понеделникот, Зекановиќ рече дека тоа е „можеби еден од најважните во историјата на модерните технологии, говор кој го одбележа 21 век и иднината на човештвото“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа