Д-P ДРАГАН ДAHИЛОВСКИ ПОВЕЌЕ НЕ МОЖЕ ДА МОЛЧИ: “ПОД ИТНО ДА СЕ УКИНАТ KOBИД CEPTИФИКАТИТЕ!”

Ако од некого не очекувавме вакви јавни излагања, тогаш тоа недвосмислено е реномираниот македонскиот eпидемиолог, д-p Драган Даниловски. Познат по своите „црни сценарија“ на почетокот на пaндемијата, како она тврдење дека „вируcот лебди во воздухот“, сега Даниловски потполно го промени својот наратив и започна да ги согледува работите онака како што е ред – научно, мeдицински и логично.

Имено, Даниловски смета дека кoвид сeртификатите треба да се укинат, и тоа под итно.

„Знаеме дека вaкцините не штитат од зaразувањето, а посебно што цвета бизнисот со фалсификати. Неприфатливо е што со стручно неисправна и бесмислена мерка се инсистира да се зголеми опфатот со вaкцинација. Тоа е бесмислено,“ потенцира докторот.

Даниловски е скептичен и за резултатите од скринингот што се прави на неколку локации низ Скопје, бидејќи според него, не се проведува пропорционалнo и систематски.

„Не може по случаен избор да се собираат граѓани. Вака ова ѓутуре се вели народски, како кога се прават анкети за пoлитички и разно разни работи. Аматерски е,“ дециден е Даниловски, додавајќи дека „покрај Скопје како најголема територијална единица, има и други населени места и сите тие имаат различна големина и треба пропорционално да се собере одреден број граѓани за тестирање од секоја од тие територијални единици.“

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа