Грчка хакерска група извршила хакерски напад врз неколку македонски банки

Наводната грчка хакерска група од твитер-профилот „Моќна грчка армија“ на Твитер изнесе тврдења дека извршила хакерски напади врз неколку македонски банки.

ТТК банка соопшти дека успешно е спречен хакерски напад врз нејзината интернет-страница, по кој нема последици, како и дека случајот е пријавен во МВР.

„Моќната грчка армија“ на почетокот на месецов на Твитер се пофали дека го пробила компјутерскиот систем на Министерството за образование, што МОН преку соопштение до јавноста го негираше. А наводните хакери тогаш соопштија и дека нивни цели биле министерствата за надворешни работи и за одбрана.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа