Американската и европската економија ќе колабира по санкциите од Русија

Засега, експертите велат дека очекувате 4 долари за галон за поголемиот дел од САД до рана пролет. Некои традиционално скапи пазари на гас, како што се Калифорнија и Хаваи, најверојатно ќе надминат 5 долари за галон (3,78 литри). Патрик Де Хан, шеф за анализа на нафта за ГасБади, рече дека националниот просек од 4 долари е „неизбежен“ со оглед на моменталната ситуација.

Најавувајќи ги санкциите против Русија, американскиот претседател Џо Бајден се обиде да даде гаранции дека цените на енергијата ќе останат под контрола. Тој рече дека снабдувањето се следи поради нарушувањата и посочи на постојана координација со добавувачите на нафта.

– Ова ќе ги намали цените на горивата. „Сакам да ја ограничам болката на Американците кои полнат гориво на бензинска пумпа“, рече Бајден во своето обраќање, додавајќи: „Ова е критично за мене“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа