Утрово пристигнаа првите руски тенкови во Доњецк по признавањето на независноста од страна на Русија

Тенкови во Доњецк по признавањето на независноста од Русија

Колони од борбени возила, вклучително и тенкови, беа забележани утринава на периферијата на Доњецк, главниот град на еден од отцепените региони на источна Украина, откако рускиот претседател Владимир Путин ја призна нивната независност.

Репортерот на Ројтерс видел околу пет тенкови во колона во близина на градот и уште два од другата страна на градот. Тенковите не беа означени, но воените машини се појавија неколку часа откако Путин потпиша договори за пријателство и соработка со двата отцепени региони и нареди руските мировници да бидат стационирани таму.

Зеленски: Украина сака мир, но нема да ја отстапи својата земја на Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за спречување на мировните напори и отфрли какви било територијални отстапки за нацијата во раните утрински часови денеска, објави Ројтерс.

Зеленски го имаше обраќањето по одлуката на Русија официјално да ги признае двата отцепени региони во источна Украина поддржани од Москва како независни и да испрати војници таму, што ескалира криза за која Западот стравува дека може да предизвика голема војна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа