ОПАСНАТА КРИЗА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ПРОБЛЕМИ НА БАЛКАНОТ! Српската армија се подготвува за најлошото сценарио!

Претседателот Вучиќ свика итна седница на Советот за национална безбедност. Се стравува дека западните центри на моќ би можеле да предизвикаат конфликти во БиХ и Косово!?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ за денеска свика вонредна седница на Советот за национална безбедност на која ќе се разговара за кризата во Источна Европа и можните проблеми што отворената војна меѓу Украина и Русија би можела да ги предизвика во нашиот регион.

Украина е на работ на војна, јавуваат сите светски агенции. Соединетите Американски Држави и НАТО постојано рекоа дека е само прашање на денови кога Русија ќе „изведе агресија“, додека Москва вели дека не планира никаков напад, но дека не може и нема да гледа мирно додека се прави „геноцид“. извршено против Русите во источна Украина.за конфликтот во Украина на страници 4, 5 и 6).

Во таа и таква ситуација, додека целиот свет се соочува со опасност од нова, голема глобална војна, Србија мора да се подготви за најцрното, „не дај Боже“ сценарио. Според упатените, можно е некои центри на моќ да се обидат да го искористат овој момент за да предизвикаат конфликти во Босна и Косово, за да не ја завршат својата валкана работа на Западен Балкан!?!

Сè е блиску
Претседателот на Србија пред седницата на Советот за национална безбедност изјави дека Министерството за надворешни работи внимателно, од минута во минута, ги следи сите настани во Украина.

– На граѓаните на Србија неодамна им беше препорачано да размислат за напуштање на таа земја. Ако треба, ќе помогнеме да се пресели нашето население од тој регион… Се надевам дека тоа нема да се случи, дека нема да има војна или конфликт. Ваквиот конфликт би довел до колапс на целиот свет, пред сè до економски колапс. Србија би била безбедна во тоа најлошото сценарио, секогаш ќе имаме доволно храна и доволно енергија. Ќе дадеме се од себе. Малку е веројатно дека, во случај на голема војна, ќе живееме како бубрег во сало, но ќе се справиме подобро од другите, тоа можам да го гарантирам – рече Вучиќ и додаде дека Србија ќе го почитува меѓународното право.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа