Дали се припрема и српска инвазија на Косово? ВУЧИЌ СЕ ОБРАТИ: „Го почувствував тоа во гласот на Путин, нашата армија мора да биде подготвена во секое време“

На јавноста од Монако вечерва и се обрати претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Во нашето законодавство има една глупава одредба, па морам да кажам дека вечерва зборувам како претседател на Србија“, рече тој на почетокот.

„Секако дека сум загрижен и ситуацијата не е лесна“, рече тој.

„Политичкиот притисок врз Србија по обраќањето на Путин ќе биде посилен од кога било“, рече тој.

„Поминав многу на власт, но тоа што го доживеав и што очекувам да следи нема да биде воопшто лесно. Ова ја уништува целосната безбедносна архитектура на светот, никој повеќе не може да предвиди што ќе се случи. Она што го знаевме повеќе не постои“, рече Вучиќ.

„Денеска по седницата издадов наредба Армијата како врховен командант во секое време да биде на најдобар можен начин подготвена. Продолжуваме да го купуваме она што е најдобро за одбраната на земјата. „Денес гледате во светот дека мирот повеќе не е нешто што е имплицитно“, рече тој.

„Се уште имаме проблеми, не можам да се залажувам, мора да ја кажеш вистината. „Кога ќе ги погледнете нашите наслови во 80-тите, останатите медиуми немаат никаква објективност и тие секогаш се на руска страна“, рече тој.

За разговорот со Макрон
„Разговорот беше важен, за состојбите во нашиот регион. Очекувам повеќе разговори во наредните денови, има големи стравувања дека се може да се прошири на Западен Балкан“, рече Вучиќ.

„Никогаш не сум видел таква решителност со Путин, последен пат разговаравме три часа, а тој зборуваше за Украина три минути, само за тоа. Бидејќи мислам дека добро го познавам, би можел да кажам дека работите ќе одат во оваа насока. Ова беше Путин како што го знам зад објективот. Тој го кажа она што го мисли, го видов особено кога зборуваше за Ленин. „За тоа дека авторот на Украина е Ленин, а потоа, за мене, со поостар тон рече дека Украина врши декомунизација и дека сега ќе ја завршат таа декомунизација“, рече Вучиќ.

„Србија е на европскиот пат и ја нагласува поддршката за интегритетот на Украина, но поголемиот дел од нацијата е на страната на Русија. Можевме да го разбереме сето тоа повеќе или помалку, но како претседател имам обврска да обезбедам мир и стабилност, а ситуацијата на Западен Балкан не е едноставна. Затоа нашата политика да ја заштитиме државата, а не да водиме војна, ќе биде клучна. Нашата армија е неспоредливо посилна од сите други, денешната армија е многукратно посилна од ЈНА и затоа мора да покажеме поголема одговорност“, рече тој.

„Што ми е гајле? Дали навистина мислиш дека воопшто ме интересира тоа? Дали сте слушнале дека некој од делегацијата го спомнал тоа“, рече Вучиќ за нападите и критиките поради неговите коментари за состојбите во светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа