БОМБА! Нова верзија многу по заразна на Омикрон масовно се шири во САД

Експертите за заразни болести во САД внимателно ја следат новата, позаразна верзија на Omicron.

Вирусот, познат како BA.2, е сој на високо заразната варијанта Омикрон, кој се шири најмалку 30% полесно и побрзо, пренесува БГНЕС.

Опцијата БА.2 брзо го турна Омикрон во Јужна Африка и други земји, па дури и предизвика втор бран на инфекција.

Во моментов, BA.2 веќе зафаќа секој четврти заразен, според податоците од Федералните центри за контрола и превенција на болести.

Сепак, експертите веруваат дека BA.2 веројатно нема да предизвика нови епидемии на вирусот, бидејќи многу луѓе веќе се имуни на претходни инфекции и вакцини.

Омикрон сè уште заразува повеќе од 100.000 луѓе и убива околу 2.000 луѓе секој ден во САД.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа