Четврта доза на вакцина нема речиси никакво влијание врз Омикрон

Студијата во Израел покажа дека заштитата од варијантата Омикрон речиси и да не влијае на четвртата доза на вакцина против Ковид-19, јави ДПА.

По четвртата доза, антителата на здравствените работници кои учествувале во студијата се вратиле на ниво како по третата инјекција. Случаите на инфекција повторно беа чести.

Заболените лекари имаа главно благи симптоми, но вирусното оптоварување кај повеќето беше големо и тие беа потенцијално заразни.

Податоците покажуваат дека четвртата доза не го зголемува имунитетот, туку само го враќа на највисоките нивоа.

Како заклучок, авторите велат дека „ниската ефикасност во спречувањето на инфекција со благ или асимптоматски Omicron и потенцијалот на заразените да ја пренесат инфекцијата укажуваат на потребата за итен развој на вакцини од следната генерација“.

„Овие податоци од Израел се прилично против четвртата доза за сите“, напиша германскиот министер за здравство Карл Лаутербах на Твитер.
Сепак, за постарите и ранливите луѓе, четвртата доза ќе биде покорисна поради наводниот ефект против тешки симптоми и смрт, истакнуваат авторите.

За студијата, група од околу 150 луѓе примиле четврта доза од вакцината Pfizer / Biontech, а друга група од околу 120 учесници ја примиле вакцината Модерна. Индикаторите беа споредени со контролни групи луѓе со три дози.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа