Руските војници во близина на Украина веќе броjaт 149.000

Украинскиот министер за одбрана рече дека бројот на руски војници околу поранешната советска република достигнал 149.000.

„Ги набљудуваме единиците на руските трупи, кои брои 129.000 луѓе. А заедно со поморските и воздушните компоненти, оваа бројка достигнува 149.000“, изјави Алексеј Резников во парламентот.

Тој исто така рече дека Украина „нема намера да го нападне сепаратистичкиот исток или Крим“.

„Уште еднаш нагласувам: Украина ја зајакнува својата одбрана, но немаме намера да тргнеме во офанзива против Донбас или Крим. Ќе дејствуваме политички и дипломатски, бидејќи нашите граѓани се таму и нема да ги загрозиме“, рече министерот. . „Украинската армија е подготвена за каква било одбранбена акција“, додаде тој.

Претходно врховниот командант на украинските вооружени сили Валериј Залужни исто така увери дека Киев не се подготвува за воена операција на Крим или Донбас. За возврат, секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов, рече дека за Киев прашањето за Крим не е решено и нагласи дека украинската страна ќе направи се „Крим, како и Донбас, да се врати дома“. Во исто време, според Данилов, военото сценарио за враќање на полуостровот е невозможно.

Во четвртокот Украина регистрираше „невообичаен“ број гранатирања на своите позиции во Донбас.

„Вчера беа регистрирани необичен број настани, кои значително се разликуваат од она што се случува од почетокот на годината. А наша задача е да ја скротиме оваа аномалија за да не стане повод за ескалација“, рече Резников.

Според него, од 1 јануари до 16 февруари, 107 украински воени позиции биле гранатирани од Донбас на линијата за контакт во регионите Доњецк и Луганск, или два до пет прекршувања на примирјето дневно. А само во четвртокот имаше 60 гранатирања, од кои 43 „од забрането оружје речиси по целата линија на контакт“. Вкупно, пожарот бил насочен кон околу 30 населени места, повеќе од десет куќи се оштетени, а неколку лица се повредени, рече министерот.

Резников рече и дека Украина веќе добила повеќе од 2.000 тони оружје од странски партнери.

„Добивме над 2.000 тони оружје од нашите странски партнери. Триесет и еден лет со оружје пристигна во Украина и се уште чекаме“, рече Резников. Според него, „тоа се модерно оружје и муниција“.

Доњецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР) известуваат за најактивното гранатирање од страна на украинските вооружени сили во последните месеци.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Кремљ ја следи ситуацијата во Донбас и ја смета за „многу, многу опасна“ поради провокациите од Украина.

Од 27 јули 2020 година во Донбас се во сила дополнителни мерки за контрола на прекинот на огнот, кои ги договорија учесниците во контакт групата за решавање на ситуацијата во источна Украина. Дополнителните мерки вклучуваат забрана за офанзива и извидување и саботажа, употреба на авиони, забрана за пукање и распоредување на тешко оружје во населени места.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа