5 причини зошто да не пиете кафе попладне

Кога попладне чувствувате дека немате енергија, исцрпени сте од долгиот работен ден, а имате уште часови додека да одите дома да се одморите, една од работите што ве спасува е шолја топло ароматично кафе. Кафето попладне ви дава енергија и ви ги отвора очите кога очните капаци ви се тешки.

Сепак, кафето попладне има низа негативни ефекти врз телото и здравјето, кои можеби нема да ги почувствувате веднаш. Со текот на времето, редовното пиење кафе во попладневните часови може да има многу негативно влијание врз организмот.

Еве пет причини да престанете да пиете кафе попладне.

1. Ја зголемува нервозата.

Вашето попладневно кафе можеби е причината поради која сте понервозни, напнати, жешки. Може да помогне да се добие наплив на енергија, но овој ефект брзо се смирува после тоа. На негово место има раздразливост и зголемена ексцитабилност на нервниот систем. Кофеинот е стимуланс кој наеднаш прави да се чувствувате полни со енергија, но набргу потоа тој врв се смирува и се заменува со нервоза.

2. Нарушувања на природниот ритам на телото.

Кофеинот го стимулира централниот нервен систем. Ова помага за зголемено внимание, концентрација, меморија и перформанси. Но, кофеинот во попладневните часови може негативно да влијае на сонот со тоа што ќе го направи понемирен, може да имате потешкотии да заспиете, може да се појават ноќни будења. Длабокиот сон им е потребен на телото и мозокот за извршување на голем број функции, за намалување на стресот, за нормализирање на крвниот притисок. Попладневното кафе може да ги наруши механизмите за спиење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа