ШТО ЛИ СЕ СЛУЧУВА? РАДОВАНОВИЌ КОЈ ДО ВЧЕРА ШИРЕШЕ ПАНИКА И ДЕЗИНФОРМАЦИИ СЕГА ГО ПОТВРДУВА КРАЈОТ НА KOPОНА ХИСТЕРИЈАТА

„Се уште е можно, ако има радикални мутации, но не верувам. Ќе имаме нови соеви, но нема да има драматични промени, па по март ќе почнеме да живееме понормално“, изјави Радовановиќ за новиот број на Недељник.

Според него, следната сезона ќе има нови вакцини, втора генерација на вакцини кои ќе се конципираат поинаку, за да не се конкретно поврзани со еден вид, бидејќи претходните вакцини се правени според оригинален сој.

„Значи, се ќе зависи од нас. Проблемот овде е што, за разлика од некои болести кои оставаат траен имунитет, овде имунитетот е релативно слаб и се мери по болеста со месеци… Најдобро е човек да се заштити со вакцина и да ја преживее (болестата)“, рече Радовановиќ. .

Тој додаде дека, како и кај грипот, бидејќи имунитетот не е постојан, ќе има потреба од време на време да се вакцинираат луѓето, можеби и неколку години.

„Никој нема да биде принуден да се вакцинира и тоа го злоупотребуваат антивакцерите, нема да има принуда, никој нема да ги принудува децата, па дури и возрасните на тоа“, додаде епидемиологот, кој се залага за најстроги мерки и задолжителна вакцинација од почеток на хистеријата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа