Русија распореди до 7.000 дополнителни војници на границата со Украина, од кои некои пристигнаа вчера, изјави висок претставник на Белата куќа

Русија распореди до 7.000 дополнителни војници на границата со Украина, од кои некои пристигнаа вчера, изјави висок претставник на Белата куќа, цитиран од АФП.

Агенцијата забележува дека изјавата дојде откако Москва објави дека започнала делумно повлекување на своите сили од областа.

ПОВЕЌЕ НА ТЕМАТА
Ноќни истрели: Русија по вежби ги повлекува војниците од Крим
Во средата Русите објавија дека ги повлекуваат војниците од границата со Украина… Сега знаеме дека ова е лага.Всушност, веќе потврдивме дека Русија го зголеми своето присуство долж границата со Украина за до 7.000 војници , од кои некои пристигнаа „во средата“, рече изворот од американското претседателство, кој побара анонимност.

„Русија вели дека сака да најде дипломатско решение, но нејзините постапки сугерираат поинаку. Се надеваме дека ќе го промени правецот пред да започне катастрофалната и деструктивна војна“, рече портпаролот на Белата куќа.

Тој предупреди дека Москва може да изврши операција „во секое време“ која ќе послужи како изговор за инвазија на Украина.

Можно е овој изговор да има различни форми, како провокација во Донбас или лажно влегување на украинските сили на руска територија, предложи анонимниот извор.

Американскиот потпретседател Камала Харис ќе присуствува на безбедносната конференција во Минхен подоцна оваа недела и ќе има голем број состаноци на маргините на форумот, изјави портпаролот на Белата куќа. Во петок Харис ќе разговара со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и лидерите на балтичките земји, а следниот ден со украинскиот претседател Володимир Зеленски и германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Ова ќе биде вистинска можност да ја нагласиме нашата посветеност на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа