Предупредување од Фајзер: Ќе има нови варијанти на Ковид! Светот да се подготви

„Ветото е веќе „подобро подготвено“ да се справи со идните варијанти на коронавирусот“, изјави за AFP извршниот директор и ко-основач на германскиот производител на вакцини BioNTech.

„Ќе мораме да се навикнеме на фактот дека ќе мора да живееме со вирусот во следните 10 години“, рече Угур Шахин, чија компанија ја разви првата вакцина против вирусот mRNA со американскиот фармацевтски гигант Pfizer.

Новите варијанти на вирусот се неизбежни, „бидејќи уште повеќе ќе мутира“, рече тој, што може да доведе до нова ескалација.

„Но, светот влегува во фаза кога општеството почнува подобро да разбира како да се справи со вирусот“, рече Шахин. „Постојано учиме повеќе и се подготвуваме подобро“, рече шефот на BioNTech.

Компанијата со седиште во Марбург, која продаде повеќе од 1 милијарда дози од својата вакцина против оригиналниот вид на коронавирус, е во процес на развој на вакцина специфична за Омикрон.

Првите податоци од испитувањата на вакцините прилагодени на варијантата се очекуваат во март, рече Сахин, исто така за Билд.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа