Пентагон: Вашингтон ќе премести дел од своите војници од Германија во Македонија и Бугарија?

САД ќе испратат војници во Бугарија за заеднички вежби и подобра интероперабилност, изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин.

„Бугарија ќе прифати американска компанија оклопни транспортери „Страјкер“ од Германија на вежби“, рече тој, цитиран од WorldAkkam.

Шефот на Пентагон, Лојд Остин, најави дека Вашингтон ќе премести дел од своите војници од Германија во Бугарија за заеднички можности за обука и подобра интероперабилност.

Би сакал да и се заблагодарам на Бугарија, која токму денес се согласи да ја прифати американската армиска компанија Страјкер за заеднички можности за обука, која ќе ја напушти Германија во наредните денови и ќе помогне да се обезбеди нашата подготвеност и оперативна способност. нашата компатибилност со Бугарија како наш сојузник во НАТО “. – рече Остин.

Земјите на НАТО преместуваат трупи до источните граници на блокот поради наводните планови на Русија да ја нападне Украина. Американскиот секретар за одбрана ја даде изјавата по серијата обвинувања дека Русија „сигурно не се подготвува“ да ги повлече своите војници од границата со Украина, туку напротив – ги носи „до прагот на НАТО“.

Претходно денеска БГНЕС објави дека ќе бидат прераспоредени уште 100 до 150 американски војници од Германија со потребната опрема, кадровско оружје и муниција, како и до 15 пешадиски борбени возила.

Во заедничката обука учествуваат сили и ресурси од Министерството за одбрана, структурите под директна надлежност на министерот за одбрана и бугарската армија. Заедничките вежби и обука обично се краткорочни и помагаат да се обезбеди нашата подготвеност и интероперабилност како сојузници на НАТО.

Оваа последователна ротација на американските војници во Бугарија е дел од билатералната соработка и обука во областа на одбраната според условите на Договорот за соработка во областа на одбраната склучен во 2006 година меѓу владите на Бугарија и САД. Заедничките вежби ја зголемуваат борбената способност на бугарските вооружени сили и придонесуваат за интероперабилност во национални и сојузнички формати и се важен дел од процесот на Алијансата за постојано прилагодување на променетата безбедносна средина и изразување на нашиот придонес во колективната одбрана.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа