Балканските земји ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина

Во последните денови, балканските земји ги советуваа своите граѓани да ја напуштат Украина и да се воздржат од патување таму, приклучувајќи им се на другите земји кои го упатија истиот повик поради стравувањата од руски напад врз земјата.

Турското Министерство за надворешни работи ги предупреди турските граѓани да не патуваат во областите на источната граница на Украина поради тензиите меѓу Москва и Киев.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут вуавушоглу изјави дека Турција е подготвена да преземе мерки за безбедноста на своите граѓани во Украина во случај на вооружен конфликт меѓу Русија и Украина, додавајќи дека има околу 25.000 турски државјани, од кои некои се студенти.

Романското Министерство за надворешни работи минатата недела соопшти дека нивото на предупредување за Украина се зголемило поради најновите безбедносни случувања и „силно препорачува“ романските граѓани да избегнуваат какво било патување во земјата. Агенцијата одлучи да го повлече дипломатско-конзуларниот персонал од Украина, кој не извршува приоритетни задачи.

Грчкото МНР ги повика своите граѓани „веднаш да ја напуштат Украина“ и да се откажат сите патувања во земјата. Во моментов, дипломатската мисија на земјата во Украина работи со минимален број вработени. Службениците се префрлени во генералниот конзулат во украинскиот град Мариупол, каде живеат околу 120.000 грчки граѓани.

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија соопшти дека внимателно ја следи ситуацијата во Украина и ги повика граѓаните да избегнуваат да патуваат таму, а оние што се сами таму имаат можност да ја напуштат земјата.

Србија ги покани своите граѓани во Украина да размислат за заминување и ги советуваше да го одложат патувањето таму.

Истиот повик го упати и косовското Министерство за надворешни работи, предупредувајќи во соопштение дека веќе не може да се исклучи отворен вооружен конфликт во Украина, пренесе МИА.

Албанското Министерство за надворешни работи ги повика Албанците во Украина да ја напуштат земјата откако САД и нивните сојузници предупредија дека Русија може да изврши напад во секое време.

Во соопштението на хрватското Министерство за надворешни работи и европски прашања, исто така, се советуваат хрватските граѓани да избегнуваат патување во Украина, особено во областите долж границата со Русија и Белорусија и во близина на Крим и Донбас.

Словенечките граѓани добија и совети да ја напуштат Украина поради влошената ситуација таму.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа