Шефот на Модерна: Пандемијата е во завршна фаза

Извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел, рече дека е „разумно“ да се претпостави дека сме блиску до крајот на пандемијата, објави БНР.

„Мислам дека ова е разумно сценарио“, рече тој во интервју за CNBC, истакнувајќи дека има 80 отсто шанси како што варијантата Омикрон или коронавирусот како целина еволуира, ќе гледаме се помалку вирулентност. вируси.

Сепак, тој нагласи дека постои уште едно „20 проценти сценарио во кое ја гледаме следната мутација, која е повирулентна од Омикрон“.

„Мислам дека имавме среќа во светот што Омикрон не беше многу вирулентен, но сепак гледаме илјадници луѓе кои умираат секој ден на планетата поради оваа варијанта на коронавирусот“, рече Бансел.

Според Светската здравствена организација, во последните седум дена во светот се пријавени 15,47 милиони нови случаи на СОВИД-19 и 73.162 смртни случаи.
Работи на публикацијата: Нија Христова

Извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел, рече дека е „разумно“ да се претпостави дека сме блиску до крајот на пандемијата, објави БНР. „Мислам дека ова е разумно сценарио“, рече тој во интервју за CNBC, истакнувајќи дека има 80 отсто шанси како што варијантата Омикрон или коронавирусот како целина еволуира, ќе гледаме се помалку вирулентност. вируси. Сепак, тој нагласи дека постои уште едно „20 проценти сценарио во кое ја гледаме следната мутација, која е повирулентна од Омикрон“. „Мислам дека имавме среќа во светот што Омикрон не беше многу вирулентен, но сепак гледаме илјадници луѓе кои умираат секој ден на планетата поради оваа варијанта на коронавирусот“, рече Бансел. Според Светската здравствена организација, во последните седум дена во светот се пријавени 15,47 милиони нови случаи на СОВИД-19 и 73.162 смртни случаи. Работи на публикацијата: Нија Христова
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа