Две кучиња ќе се кандидираат на унгарските избори во обид да го соборат Виктор Орбан

Како и многу политичари кои бараат национален пост, Хуба верува во подобар и поправеден свет. Меѓутоа, во случајот на Хуба, овој подобар свет вклучува доволно галење по стомакот и поправедна распределба на месни деликатеси.

Хуба е едно од двете кучиња избрани за места во унгарскиот парламент од страна на сатирична партија која би можела да игра одлучувачка улога на општите избори за седум недели.

Унгарската партија на кучиња со две опашки (МККП) е основана на шега во 2006 година со политики како што се бесплатно пиво, вечен живот и унгарски ресторан на Марс. На нејзиното прво изборно патување, таа номинираше само кандидати по име Наѓ Иштван, унгарски еквивалент на Џон Смит.

Ветувајќи дека „Унгарија повторно ќе ја направи помала“ – навестување на Договорот од Трианон од 1920 година, кој ја лиши Унгарија од речиси три четвртини од територијата што ја имаше пред Првата светска војна, партијата понуди да и отстапи „непотребни региони“ на своја страна. .

Овој пат, сепак, може да биде сериозен играч. Виктор Орбан (58), премиерот кој има навидум непобедлива моќ откако се врати во 2010 година, се бори за својот политички живот.

Осум големи опозициски партии, почнувајќи од либерални екологисти и социјалдемократи до цврсти конзервативци, формираа изборен сојуз познат како Обединети за Унгарија за да му се спротивстават на Орбан.

Истражувањата покажуваат дека трката ќе биде сериозна. Повеќето ја поставија партијата на Орбан, Фидес, на чело со меѓу 4 и 13 процентни поени, но анкетата минатиот месец покажа дека ривалите се на исто ниво. Лидерот на опозициската алијанса Питер Марки-Зај (49) ги постави своите шанси за соборување на Орбан на околу 40 отсто.

На оваа позадина, скалата на поддршка за МККП може да биде разликата помеѓу победа и пораз.

Партијата се стреми кон својот најдобар резултат досега, со 3-4 отсто од гласовите, благодарение на лизгавата кампања на социјалните мрежи и акробации како што е шверцот на сапун во болниците во обид да се откријат нивните наводни нехигиенски услови. Таа рече дека најверојатно ќе се кандидира против кандидатите од опозицискиот сојуз, што потенцијално ќе ја намали нивната поддршка.

Меѓу 87-те кандидати за пратеници на МККП се Хуба, булдог што трча во населба во близина на границата со Словачка и Радо, црн ветеран лабрадор на периферијата на Будимпешта, чиј слоган гласи: „Горе! Гласајте за мене! Паметно куче!“

Радо вчера беше дел од изборната кампања покрај штанд со партиски летоци. Сепак, не е јасно дали Радо и Хуба ги исполнуваат сите неопходни критериуми за да станат унгарски пратеници. Иако се жители на Унгарија и имаат чисто криминално досие, ниту еден од нив не е на возраст над 18 години, освен ако годините на кучето не се бројат поинаку за изборни цели. Кучињата, исто така, треба да соберат 500 потписи од гласачите во нивните изборни единици за да се кандидираат.

Како и да е, МККП има разумни шанси да ги добие 5 отсто од националните гласови што и се потребни за да освои места во парламентот.

Тоа е најпопуларната унгарска партија на Фејсбук, која собира 318.000 следбеници со објави во кои се пародира Фидес и неговите ривали, комично промовирајќи популистички политики како што се слабеење на гравитационото поле на Земјата и покажување куче кое ветува поддршка за локален кандидат.

Партијата излезе со мешани соопштенија за тоа дали ќе се натпреварува против опозицискиот сојуз на различни места каде за резултатот може да одлучуваат неколку стотици гласачи.

Хергели Ковач (42), нејзиниот лидер, вети дека нема да се кандидира за функција, но беше одбиен од членството во партијата, според Телекс, унгарска веб-страница за вести.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа